Marsilya ve Ulaşım…

Türkiye’den Marsilya’ya nasıl ulaşılır. ? Marsilya havaalanından şehir merkezine gidiş yolları nedir ? Şehir içinde nasıl dolaşırım ? Adalara nasıl giderim ? Diğer Avrupa kentlerine ulaşım imkanı var mı ?

Bu soruların tamamının cevapları bu yazıda ….

TÜRKİYE’DEN MARSİLYA’YA ULAŞIM

İstanbul’dan Pegasus ve Türk Hava Yolları‘nın, İzmir’den Sun Express ‘in direkt uçuşları var..

Havayollarının; fiyatlarına ve gidiş-geliş saatlerine göre biletlerinizi alabilirsiniz..Belli dönemlerde kampanyaları var… Aman dikkat edin !!!! Kaçırmayın…

Biz THY gidip, PGS döndük.. “Verimli Saat” bu seferlerdeydi ve uzun zaman açısından çok kazancımız oldu..

AVRUPA’DAN  MARSİLYA’YA ULAŞIM

Avrupa’nın bir çok şehrinden havayolu, demiryolu, denizyolu ve otobüs ile Marsilya’ya ulaşma imkanınız vardır.

HAVAYOLU ile ULAŞIM : Bu konuda skyscanner, enuygun, kayak gibi internet sitelerini kullanarak uçuşları sorgulayabilir, firmaların kendi sitelerine de bakabilirsiniz.

DEMİRYOLU ile ULAŞIM : Goeuro ve onlytrain gibi internet sitelerini kullanarak seferleri sorgulayabilir, firmaların kendi sitelerine de bakabilirsiniz.

DENİZYOLU ile ULAŞIM : Marsilya Limanın’dan Tunus, Cezayir gibi ülkelere ve Korsika adasına seferler vardır.

OTOBÜS ile ULAŞIM : Goeuro ve flixbus gibi siteleri  sorgulayabilir, firmaların kendi sitelerine de bakabilirsiniz.

Marsilya’ya havayolu ile ulaşım sağladığınızda “aeroport marseille provence” havaalanına ineceksiniz.Bu havaalanı provence bölgesi gezileri için merkezi bir konuma sahip..Havaalanın’dan çevre şehirlere  otobüs ve tren ile çok kolay ulaşım sağlayabilirsiniz.. Marsilya Provence Havaalanı için çok güzel bir internet sitesi hazırlamışlar : www.marseille-airport.comBu siteye girdiğinizde; havaalanı ile ilgili genel bilgilerin yanında, havaalanından tren ve otobüs ile ulaşım yapabileceğiniz yerlerin listesi ve haritalar size çok yardımcı olacak..

 Marsilya şehir merkezi’ne ulaşım için, taksi veya araç kiralama alternatiflerini seçmediyseniz 2 farklı seçeneğiniz var :

TREN ile HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM : Marsilya havaalanının hemen yakınında bulunan Vitrolles tren istasyonundan kalkan trenler ile merkez tren istasyonu St. Charles’ a ulaşabilirsiniz… Havaalanı ile Vitrolles tren istasyonu arasında ücretsiz otobüsler çalışıyor..Yapmanız gereken : Terminal’den çıkınca Platform-5’de bulunan otobüslerle Vitrolles’e ulaşmak ve tren ile Gare St. Charles’e doğru yola çıkmak..Fiyatı her ne kadar otobüs’e göre ucuz olsa da,  aktarmalar ve tren kalkış saatlerini bekleme sürelerini dikkate almanızda fayda var. !! 

OTOBÜS ile HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM : Terminal 1 ‘den çıktığınızda sola dönün ve yaklaşık 100 metre ileride “otobüs durakları” nı göreceksiniz.. Burada bilet satış ofisi var..Öncelikle biletinizi “Gare St. Charles” olarak alın ve otobüse binin.. 25 dakika sonra merkez tren istasyonu St. Charles’a varacaksınız.. Bilet ofisi kapalıysa biletler otobüs içinde şöför tarafından satılmaktadır.. Tek yön 8,3 €..

Ulaşım için alternatiflere  şu internet sitesinden de ulaşabilirsiniz : www.lepilote.com  

Marsilya’ya gelmeden önce “city pass marseille” avantaj kartını inceleyin ..Bu kartı almaya karar verirseniz şehir merkezine ulaşımda da kullanabilirsiniz… Havaalanındaki turizm ofisinde bulabilirsiniz..Kart detayları için ilgili yazımızı okuyun.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Marsilya’da turistik olarak gezilecek noktaların çoğu “Eski Liman” çevresinde toplandığı için toplu taşım araçlarına ihtiyacınız az olabilir.. Ancak şehrin engebeli yapısı nedeniyle yokuşları çıkmak yerine toplu taşımayı tercih edebilirsiniz.. Oteliniz şehir dışındaysa şehir merkezine ulaşım için de toplu taşıma araçları işinizi çok yarayacaktır.

Şehirde ulaşım işini RTM isimli bir şirket düzenlemektedir. RTM size; metro, tramvay, otobüs ve adalara feribot seferlerinde “tek bilet ile gezme imkanı” sunmaktadır.. RTM firmasının internet sitesi:  rtm.frye girerek seferler, haritalar, fiyatlar hakkında çok detaylı bilgi edinebilirsiniz…  

RTM MOBİL uygulamayı cep telefonlarınıza indirdiğinizde işleriniz biraz daha kolaylaşabilir..

MARSİLYA’DA METRO: M1 ve M2 isimleriyle 2 hatlı bir metro vardır.. M1 Mavi renkli hattır ve “La rose” – “La fourragere” arasında çalışır.. M2 Kırmızı renkli hattır ve “Bougainville – St. Marguerite Dromel” arasında çalışır.. Marsilya’da gezilecek yerler her ne kadar bir arada ve yürüyerek halledebileceğiniz kıvamda olsa da metroyu; Eski Liman’a, Stadyum’a (Orange Velledrom), Longchamp Sarayına, Joliette semtindeki AVM’lere ulaşım için kullanabilirsiniz.. Gezi’ye başlamadan önce veya Marsilya’ya ulaştığınızda mutlaka bir metro haritası edinin.. Metro haritaları detaylandırılmış şekilde rtm  internet sitesinde mevcuttur.. Marsilya METRO HARİTALARI’na buradan da ulaşabilirsiniz..   

 MARSİLYA’DA TRAMVAY : T1, T2 ve T3 olmak üzere 3 farklı hatdan oluşan bir Tramvay hizmeti vardır.. T1 “Noailles – Les Caillols”, T2 “Arenc le Silo – La Blancarde”, T3 “Arenc le Silo – Castellane” arasında çalışmaktadır.. Gezi’ye başlamadan önce veya Marsilya’ya ulaştığınızda mutlaka bir tramvay hatları haritası edinin.. Tramvay inip-binme kolaylığı ve seyahat sırasında etrafı seyredebilme imkanı nedeniyle metro’dan farklılaşmaktadır.. Tramvay haritaları detaylandırılmış şekilde rtm  internet sitesinde mevcuttur.. Marsilya TRAMVAY HARİTALARI’na buradan da ulaşabilirsiniz..

MARSİLYA “METRO ve TRAMVAY HATLARI HARİTASI” NI PDF OLARAK BİR ARADA GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.

MARSİLYA’DA ŞEHİRİÇİ OTOBÜS : Şehiriçi ulaşımda 30 civarı otobüs hattı hizmet vermektedir..Biletleri otobüs şöförlerinden de alma imkanınız var..Normal seferlerin yanında, gece geç saatlere kadar çalışan hatların haritasını bile internet sitesinde bulabilirsiniz..Otobüs  sefer  haritaları detaylandırılmış şekilde rtm  internet sitesinde mevcuttur..Marsilya OTOBÜS HARITALARI’na buradan da ulaşabilirsiniz..

MARSİLYA’DA FERİBOT : Marsilya’da yaşam deniz ile iç içe devam etmektedir. Bu yüzden denizyolu ulaşımı çok gelişmiştir..Yakın yerlere yapılan seferler ile çok kolay ulaşım sağlanmaktadır.. Ancak unutmayın !! feribot seferlerinin çoğu kış aylarında yapılmaz…Bazı feribot  hatlarında “city pass marseille” kartının avantajlarından faydalanabilirsiniz..

 MARSİLYA  FERİBOT  HATLARI :

A) Pointe Rouge, L’Estaque, Les Goudes : Marsilya’ya yakın bu 3 sayfiye kasabasına yaz aylarında “eski liman” ‘dan kalkan feribotlarla ulaşabilirsiniz… RTM şirketinin işlettiği bu hatların ayrıntıları için RTM’nin internet sitesindeki “deniz servisi” linkine bakabilirsiniz..

B) Le Ferry Boat : “Eski Liman” ‘da Belediye Binası ve karşı kıyı arasında 1880 yılından beri kullanılan nostaljik bir hat.. Eski Liman’ı yayan dolaşmak istemeyenler rahatlıkla kullanabilir.. Bu hattın ayrıntıları için RTM’nin internet sitesindeki Le ferry boat linkine bakabilirsiniz..

C) İf ve Frioul Takım Adaları : Eski Liman’ın güney köşesinde bulunan iskeleden kalkan feribotlar İf adası ve Frioul Takım Adaları’na düzenli olarak sefer yapmaktadır.. Bu seferlerin ayrıntılarına  frioul-if-express.com sitesinden ulaşabilirsiniz…Bilet gişesi konumu için TIKLAYIN..

D) Calanques (Akdeniz Fiyordları) :Akdeniz Fiyordları’na gitmek için “Eski Liman”‘ın kuzey köşesindeki iskeleyi kullanmalısınız.. Buradan bineceğiniz feribotlarla fiyordlarda keyifli dakikalar geçirebilirsiniz..Burada yüzmenin serbest olduğu turlarda var.. Akdeniz Fiyordları seferleri  ayrıntılarına croisieres-marseille-calanques.com sitesinden ulaşabilirsiniz..Ayrıca İf adası bağlantılı turlarıda bulmak mümkün..Bilet gişesi  konumu için TIKLAYIN.. 

MARSİLYA’DA PETİT TREN : Marsilya’nın küçük, sevimli, sembolik turistik treni.. Marsilya’yı gezmenin en güzel yollarından birisi..Özellikle Notre Dame Le Garde’ye ulaşmak için de kullanabileceğiniz pratik bir yol... Eski Liman’ın kuzeyinde bulunan Hotel de Ville’nin 150 metre ilersinde satış ofisi ve başlangıç durağı bulunmaktadır (Başlangıç durağı yeri için TIKLAYIN) … Marsilya içinde 2 farklı hat , ayrıca frioul adasında da 1 hat vardır.. Tren fiyatı, hatların güzergahları ve daha fazla ayrıntı için www.petit-train-marseille.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

MARSİLYA’DA HOP-ON HOP-OFF OTOBÜS : Dünyada şehirleri panoramik olarak gezmenin en pratik yollarından birisi.. Şehrin bir özetini çıkarmak için ideal bir ulaşım aracı..(Birazda tembel işi) ..Marsilya’da da bu otobüsleri kullanabilirsiniz.. Başlangıç durağı Petit Tren’in hemen yanı.. Ancak siz tur güzergahında istediğiniz duraktan binebilir ve inebilirsiniz.. Altdaki haritadan güzergaha bakabilir veya  daha detaylı bilgi, duraklar, güzergah bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz..

Marsilya Hop-On Hop-Off Otobüs Güzergahı

Marsilya’dan Fransa’nın diğer şehirlerine ve Avrupa’nın belli başlı merkezlerine gitmek için çok kolay ve ekonomik imkanlar bulunmaktadır.

Fransa’nın Aix-Provence, Nice, Avignon, Arles, Toulouse, Narbonne, Cannes vb. bir çok şehrine Marsilya’dan aktarma yapabilirsiniz.. Yine buradan  Avrupa’nın hemen hemen tüm şehirlerine geçişi uçak, tren, otobüs ile ekonomik olarak sağlayabilirsiniz..

HAVAYOLU : Avrupa’nın diğer şehirlerinden Marsilya’ya ekonomik hava yolları ile hemen hemen her gün turist akını olmaktadır. Bu havayollarının dönüş uçuşlarını yakalayarak “ekonomik” yollarla diğer Fransa ve Avrupa şehirlerine ulaşabilirsiniz…

DEMİRYOLU : Marsilya’dan “demiryolu” kullanarak özellikle TGV ve TER gibi şirketlerin düzenli seferleri ile Fransa ve Avrupa şehirlerine ulaşım sağlayabilirsiniz.. Tren seferleri için ana istasyon olan “St. Charles” ‘ı kullanacaksınız. Ancak bazı Fransa şehirlerine giden trenler St. Charles tren istasyonundan kalktıktan sonra  havaalanı yakınındaki “vitrolles” tren istasyonuna da uğruyor !! Havayolu ile geldiniz ve ilgili şehre aktarma yapacaksanız hiç “şehir içine” gitmenize gerek yok..

Marsilya havaalanından geçen tren seferleri için :  www.marseille-airport.com sitesini inceleyin

St Charles’dan kalkan tren seferleri için : TGV, TER ‘in kendi sitelerini ve Goeuro, raileurope gibi siteleri inceleyebilirsiniz.

KARAYOLU : Marsilya’dan “karayolu” ile gerek Fransa’nın, gerekse Avrupanın bir çok şehrine ulaşım sağlayabilirsiniz..Otobüs seferleri için “St. Charles” tren istasyonunun hemen yanında kalkış noktaları var..Ancak bazı Fransa şehirlerine havaalanından da seferler yapılıyor (özellikle Aix’e)

 St Charles’dan kalkan otobüs seferleri için : Flixbus, Goeuro gibi siteleri inceleyebilirsiniz.

Marsilya havaalanından geçen otobüs seferleri için : www.marseille-airport.com..sitesini inceleyinLeave a Reply