Napoli’de Festivaller-Etkinlikler

Festivaller ve Etkinlikler günümüzde turizmin en önemli öğelerindendir.. Yapılan yerin kültürel değerlerini ortaya çıkarmakta, tanıtımını sağlamakta, geçmişi anma görevini üstlenmektedir. Diğer taraftan ziyaretçiler bu organizasyonlar ile o yeri tanımanın yanında, kültürel geçmişini solumakta, eğlenmekte, gezme aktivitesini farklı bir kulvara taşımaktadır.

Gezilerimde gittiğim yerde bir festival-etkinlik varsa mutlaka araştırır, o anda orada olmak isterim. O günlerde festival-etkinlik yapılan yer çok kalabalık olacağı için kalacak yer konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Çok önceden rezervasyon yaparak, yakın bir banliyö veya kasaba da kalarak bu sorunu aşabilirsiniz.

Napoli, festivaller ve etkinlikler açısından son derece zengin bir şehirdir. Yılın her ayında yapılan organizasyonlar ile turistler bu şehre akın etmektedir. Festival ve etkinliklerin geneline baktığımızda Sanatsal ve Dinsel organizasyonların fazlalığını göreceksiniz. Tüm festival ve etkinliklerin ayrı ayrı keyfinin olduğunu söylemek isterim. Şimdi burada belli başlı organizasyonları sizlere tanıtmak istiyorum. Napoli’ye giderseniz bir tanesini bile denk getirirseniz çok keyif alacağınızı ümit ediyorum.

Napoli’de genelde mayıs ayı boyunca bir ay süren; sergiler, konserler, gösteriler ve turlardan oluşan devasa bir program düzenlenir. Bu etkinliğin en önemli özelliği, normalde halka kapalı olan özel koleksiyonlar, anıtlar, müzeler herkes için bu dönemde ziyarete açılır. Festival zamanı bu alanları gezmek için çok önemli bir fırsattır. Her Maggio dei Monumenti etkinliğinin farklı bir ana teması vardır ve bu temaya bağlı olarak, eski şehir merkezinde ve Napoli çevresindeki alanlarda özel gösteriler, sanatsal etkinlikler düzenlenir.

Etkinlik programına organizasyon öncesinde aşağıdaki web sitesinden ulaşılabilirsiniz : www.comune.napoli.it

San Gennaro Napoli’nin korucu azizidir ve M.S. 305 yılında Napoli’de öldürülmüş , cesedi yıllar sonra Katedrale taşınmıştır.. Gennaro’nun kemikleri dışında Katedralde kendisine ait 2 tüp kanı mevcuttur.. Kurumuş halde bulunan kanın genellikle mucizevi olarak sıvılaştığı 19 Eylül, 16 Aralık ve Mayıs ayının ilk Cumartesi günü (yılda üç kez ) törenler düzenlenir.. Napoli’de bu törenler adeta bir festivale dönüşür ve şehirde adım atacak yer kalmaz. 

Festival gününde San Gennaro ve diğer azizlerin kutsal büstleri Duomo’dan Basilica di Santa Chiara’ya götürülür. Kutlama genellikle San Gennaro’nun iki şişe içinde saklanan kanının mucizevi bir şekilde sıvılaşmasını beklemekle sona erer. Bu tören sırasında Gennaro’nun kanı sıvılaşmazsa, efsaneye göre Napoli’de o yıl felaketler olacağı düşünülür.

2007 yılında kurulan bir vakıf tarafından (Fondazione Campania dei Festival) düzenlenen Uluslararası Napoli Tiyatro Festivali her yıl kapılarını yerli ve yabancı konuklar için açmaktadır. Yaklaşık bir ay boyunca Napoli’de sadece tiyatro salonları değil salonlar dışında da bir çok mekan tiyatro ile şenlenmektedir. Bir anda herhangi bir metro istasyonunda, meydanda bile festivalin bir etkinliği ile karşılaşabilirsiniz..

Festival ve program ile ilgili daha detaylı bilgiye internet sitesinden ulaşabilirsiniz :  https://napoliteatrofestival.it/

Napoli Tiyatro Festivali organizasyon komitesi 2009 yılında yeni yazar ve sanatçıları destekleyen bir festival olan E54 Napoli Fringe Festivali‘ni düzenlemeye karar verdi. Napoli Tiyatro Festivali ile paralel olarak yapılan organizasyon dünyadaki diğer örneklerinde (OFF festivaller) olduğu gibi, gençler ve tecrübesizlere yönelmekte, her geçen yıl ilgi artmaktadır.
Bu organizasyon ile ilgili bilgilere ve programa “napoli tiyatro festivali” internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi (Museo Archeologico Nazionale di Napoli) salonları, Mart sonu ve Nisan başında sekiz gün boyunca, hem İtalyan hem de uluslararası katılım ile; tiyatro, dans, konserler, sanat sergileri, film gösterileri ve panellerle dolu bir festival olan MANN festivaline ev sahipliği yapmaktadır. “Bir müze içinde festival” her açıdan ilginizi çekebilir.

Bu ilginç festivalin programı için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. http://festivalmann.it

Napoli Pizza Village, Avrupa’nın en büyük ve en ünlü pizza festivali olarak bilinmektedir.. Napoli pizzanın doğum yeri olduğu için bu büyüklükteki bir organizasyonu hak etmektedir. Eylül ayında düzenlenen festival milyondan fazla izleyiciye ev sahipliği yapmaktadır. Festival, Castel dell Ovo’un batısı ile Marina molo luise arasında kalan Napoli’nin muhteşem sahil şeridi Lungomare Caracciolo‘da gerçekleşir. Sahilde 30.000 metrekarelik alan, Pizza Festivali süresince bir pizza cennetine dönüşür. 

Festivalin ilk günlerinde taze malzemeler, yeni tarifler ve yenilikçi araçlar kullanarak Napoli’deki en iyi pizzayı sergilemek için İtalya’nın dört bir yanından gelen ünlü ‘pizzaioli’ (pizza şefleri) arasında yarışma düzenlenir. Bu yarışmanın en güzel yanı, yarışma pizzalarının mükemmel bir şekilde pişirildikten sonra pizza severlerin tatmaları için sahil boyunca serilmiş uzun masalarda sergilenmeleridir.

Yemek etkinliklerine ek olarak, çeşitli kültür etkinlikleri, canlı müzik konserleri, eğlence programları, profesyonel konferanslar, yetişkinler ve çocuklar için pizza atölyeleri ve daha fazlası organizasyonda yer almaktadır.

Festival ile ilgili daha fazla bilgi için : https://www.pizzavillage.it/

Napoli Film Festivali, bölgenin kültür ve sinema sahnesindeki en önemli etkinliklerden birisidir. Organizasyon günümüzde “Avrupa bağımsız festivaller” ağının bir parçasıdır..1996 yılında başlayan etkinlik genelde eylül ayı sonlarında başlayıp bir hafta sürmektedir. Bu süre içinde şehrin belli yerlerinde kurulan sinemalar seyredenleri film dünyasının içine çekmektedir. Napoli Film Festivali, daha az bilinen bağımsız yetenekleri öne çıkarmasıyla tanınır. Kısa filmler ve Belgeseller ana programın en önemli parçalarıdır. Ayrıca web dizilerini ve video bloglarını, animasyon filmlerini festival kapsamında görebilirsiniz.

Festival ile ilgili program ve daha fazla bilgi için : https://www.napolifilmfestival.com/nff/en

Tarihi şehir merkezinin göbeğinde Spaccanapoli üzerinde Piazza del Gesu Nuovo meydanında bulunan Immacolata Virgin Sütunu çevresinde her yıl 8 Aralık’ta kulenin en üstünde bulunan meryem ananın elindeki çiçeğin değişimi için bir tören düzenlenir.. Bu tören sırasında bir itfaiyeci merdiven yardımıyla bu değişimi gerçekleştirir…İşte o gün sütun etrafında mahşeri bir kalabalık bu sıradışı töreni bir festival havasına çevirir.

8 Aralık Tarihinin Önemi: 8 Aralık tarihi Hz. Meryem’in “Lekesiz Hamileliği” ni kutlamak için özel bir gündür. 8 Aralık 1854 yılında Papa Pius IX tarafından ilan edilmiştir.

Pausilypon Arkeoloji Parkı’nda, Eylül ayının ortasından Ekim ayının ilk günlerine kadar Müzik ve Tiyatro dolu geceler yaşanır. Romalılar zamanında sayfiye yeri olan bu antik yerleşim yerinde gün batımında sanatçılar olağanüstü bir ortamda eserlerini sunarlar. Festival geliri bu arkeolojik alanın kazı çalışmalarında kullanılmaktadır. Konserler çoğunlukla gün batımında başladığı için organizasyon “Suggestioni all’Imbrunire= Büyüleyici Günbatımı” olarak isimlendirilmiştir. Bu tarihlerde Napoli’ye giderseniz Pausilypon Parkının olağanüstü ortamında yapılan etkinlikleri sakın kaçırmayın.

Daha fazla bilgi ve program için: https://www.suggestioniallimbrunire.org/ 

Napoli Uluslararası Etnik Müzik Festivali şehirde yapılan çok özel organizasyonlardan birisidir. 1995 yılında doğan festivalde sadece konserler değil, doğa bilimci geziler, rehberli turlar, kongreler de düzenlenmektedir.

Festival, Vesuvian (Vezüv dağı çevresi) bölgesinin en eski müzik geleneklerini kurtarmak, tanıtmak ve tüm dünyadaki popüler etnik ezgileri İtalya’da dinletmek amacını gütmektedir.. Geleneksel olarak eylül-ekim aylarında gerçekleşen festival, her yıl en az 40.000 seyirci tarafından izlenmektedir…Konserler, gösteriler sadece Napoli merkez de değil, çevredeki banliyölerde, küçük kasabalarda da yapılmakta konser alanı olarak tarihi mekanlar, 18. yy villaları seçilmektedir.

Festival programı ve daha fazla bilgi için : https://www.festivalethnos.it/

Napoli’ye 14 km. mesafede, Vezüv dağının kuzey eteklerinde şirin bir şehir olan “Pomigliano d’Arco” ‘da 1996 yılından beri çok kaliteli, saygın, müzik çevrelerince bilinen bir  uluslararası jazz festivali düzenlenmektedir.

2011 yılından bu yana, organizasyon sınırlarını Pomigliano şehrinin merkezi dışına taşıyarak, konserlerin bir bölümünü olağanüstü güzellikteki doğal ve arkeolojik mekanlarda gerçekleştirmeye başladı. Antik tiyatrolar, Saray bahçeleri, Vezüv dağının üstü ve Müzelerde verilen konserler müziğin güzelliği yanında konser mekanları ile de izleyicileri büyülemektedir. Festival kapsamında bazı konserleri ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Festival ile ilgili daha detaylı bilgi için: http://www.pomiglianojazz.com/

Piano City’nin yaratıcısı, “müziğe uygulanan inovasyon” fikriyle uluslararası alanda tanınan ve saygı duyulan Alman piyanist Andreas Kern’dir. Bu çalışmayı ilk defa Berlin’de gerçekleştirmiş, daha sonra Napoli’ye ve Avrupa’nın başka şehirlerine yaymıştır. Napoli’de ilk olarak 2013 yılında “Napolipiano” derneği ve Napoli Belediyesi desteği ile düzenlenen organizasyon büyük beğeni kazanmış ve bu günlere kadar gelmiştir.

Napoli’de bu organizasyon sırasında; Napoliten evlerinin salonlarında (Ev Konserleri) ve en güzel tarihi mekânlarda verilen konserler ile şehrin her köşesinde piyano sesleri yankılanmaktadır. Festival süresince; Müzeler, Antik Saraylar, Kütüphaneler, Metro istasyonları, Havaalanı ve Meydanlar, Sokaklar birer sahne olmaktadır. Özellikle açılış günü Piazza del Plebistico meydanını dolduran insanlar San Francesco di Paola Kilisesi’nin revakları arasına yerleştirilmiş onlarca piyanonun muhteşem resitaline şahit olmaktadır. Piano City’de konserlerin çoğu ücretsiz olarak sergilenmektedir.

Organizasyon ile ilgili daha fazla bilgi için : https://www.pianocitynapoli.it/

Tarihi geçmişi 15. yüzyıla dayanan bu dinsel, folklorik festival Vezüv dağı eteklerinde, Napoli’ye 12 km. uzaklıktaki Sant’Anastasia köyünde Paskalya’nın ilk pazartesi günü yapılmaktadır. Beyazlar giyinmiş, mavi ve kırmızı kuşakları olan insanlar bir kortej halinde, ellerindeki flamalarla ve çıplak ayaklarla (şimdilerde beyaz ayakkabı ile) köyün yakınında bulunan Santuario della Madonna dell’Arco kilisesine yürürler.

Aslında kutlanan 15. yüzyılda yaşanan bir mucize kaynaklıdır.  6 nisan 1450’de bir genç elindeki topu Madonna resmine fırlattı, yanağı mucizevi olarak kanadı. Çocuk yargılandı, asıldı ve asıldığı ıhlamur ağacı ertesi gün kurudu. Yerine bir kilise inşaa edildi. Daha sonra 1589’da bir kadın tekrar başka mucize yaşadı. Bir yıl sonra ayakları koptu (Hala kilisede mumyalanmış olarak sergilenir). Ard arda yaşanan  bu mucizeler sonrası “Madonna dell’Arco Kültü” oluşmuş ve 15. yüzyıldan bu güne dek devam eden kutlamalar yapılmaktadır.. Bu bölge Hristiyanlar açısından bir HAC bölgesi olmuştur..

Asırlık geleneklere sahip en eski dini kutlamalardan biri olan Carmine Festivali her yıl  15-16 Temmuz’da yapılır. Kutlama, karakteristik dinsel ritüellerden sonra Carmine Maggiore Bazilikası’nın çan kulesinin hava kararınca rengarek alevler, meşaleler ile yangın simülasyonu yapılması ile devam eder. Bu çan kulesinin 75 metre boyu ile Napoli’nin en büyüğü olduğunu belirtmekte fayda var. Napoliten müzik geleneğinin en ünlü enstrümanlarından biri olan Tammorra‘nin karakteristik sesinin eşlik ettiği eski bir ayin festivalin en önemli faaliyetidir.

Carmine Maggiore Bazilikası’na giderseniz Meryem ananın 13. yüzyıldan kalma ikonunu görmeden gelmeyin derim. Bu ikonun o yıllarda Filistin’den kaçan keşişlerin getirdiği bilinmektedir. Bu ikon festival sırasında yerinden alınır ve festival alanında törenler, konuşmalar sırasında katılımcılara sergilenir.

Leave a Reply