Napoli ve Ulaşım…

Gezi planlarınızı yaparken ulaşım en önemli adımdır. Ulaşım işini çözerken farklı yolları, farklı seçenekleri değerlendirmeniz sizin en doğru adımı atmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazıda Napoli’ye Ulaşım için planlarınızı kolaylaştıracak ipuçlarını bulacaksınız.. Alternatif yolları okuyarak Napoli’ye ulaşımınızı ekonomik, güvenli, keyifli olarak yapabileceksiniz. Diğer taraftan yazının devamında, şehre vardığınızda Napoli’de Ulaşım şifrelerini bulacaksınız. Metro, Otobüs, Tramvay, Füniküler, Tren kullanım detaylarını adım adım okuyacaksınız.

Napoli’ye ulaşım yollarını araştırmaya “Bilet Sorgulama” internet sitelerini ziyaret ederek başlayabilirsiniz.. Bu siteler; karşılaştırma yapma ve bilet alımı konularında size çok yardımcı olacaktır. Tavsiye edebileceğim en popüler “Bilet Sorgulama” siteleri : Skyscanner, En Uygun, Kayak’dır.

Daha sonra, uçak firmalarının kendi internet sitelerini de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Bilet sorgulama siteleri veya yönlendirdiği siteler de küçük komisyonlar ile bilet satmaktadırlar. Biletinizi en uygun koşulları sunan yerden alabilirsiniz.

Şimdi Napoli’ye Ulaşım alternatiflerini inceleyelim.

Türkiye’den Napoli’ye direkt (aktarmasız) olarak uçmak isterseniz  Türk Hava Yolları‘nın İstanbul’dan düzenli olarak uçuşları bulunmaktadır. İnternet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul’dan İtalya’nın milli havayolu Alitalia aktarmalı uçuşlarda size uygun seçenekler sunabilir. Bu arada Alman havayolu Lufthansa zaman zaman uygun kampanyalar yapabilir. Komşumuz Yunanistan’ın havayolu olan Aegean Airlines’e de bakmakta fayda var.. İstanbul dışında, İzmir çıkışlı uçuşları (aktarmalı olsa da) cazip olabilir. Aktarmalı uçuş seçeneklerinde “Bilet Sorgulama” siteleri size çok yardımcı olacaktır.

Ryanair, Easyjet gibi “ekonomik havayolları” son yıllarda uçuş maliyetlerini oldukça düşürmekte, bizlere çok iyi olanaklar sağlamaktadırlar. Bu iki havayolu firması ülkemizde şimdilik sınırlı sayıda havaalanını kullanmaktadır. Ancak aktarmalı olarak sizi Napoli’ye ulaştırabilir. Bu firmaların kampanyalarına, uçuş yerlerine, fiyatlara kendi internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Alternatif, aktarmalı bir çok yol ile Napoli’ye ulaşabilirsiniz. Uçakların yanında, Otobüs, Tren ve Feribot gibi ulaşım araçlarını işin içine dahil ettiğinizde sonsuz kombinasyonlar çıkabilir. Bu durumda kararınızın temel kriterleri; güvenli, konforlu, ekonomik bir yolculuk olmalı.

Bu konuda önerebileceğim 2 seçenek bulunmaktadır.

1.
Ryanair, Easyjet, Wizzair, Corendon Eurowings, Volotea v.b. Ekonomik Havayolları’nın komşularımız Yunanistan ve Bulgaristan’ın bir çok şehrine uçuşları bulunmaktadır. Bu şehirlerden Napoli’ye veya Napoli’ye aktarma yapabileceğiniz başka bir havaalanına rahatlıkla uçabilirsiniz. Yunanistan ve Bulgaristan’ın ilgili şehirlerinin çoğuna İstanbul’dan otobüs seferi bulunmaktadır.

Uçuşları incelemek ve bilet almak için yukarıda saydığım havayollarının kendi sitelerine bakmanızı öneririm.

2.
İtalya’nın herhangi bir şehrine ulaştıktan sonra; uçak, tren, otobüs, feribot ile Napoli’ye gidebilirsiniz. Aynı şekilde Avrupa’nın herhangi bir şehrine ulaştıktan sonra ; uçak, tren, otobüs, feribot ile Napoli’ye gidebilirsiniz.

Uçak, Tren, Otobüs, belkide feribottan oluşan bu karmaşık kombinasyonu çözmek için size yardımcı olacak bazı “bilet sorgulama” sitelerini önermek isterim :

⇒⇒ Alternatif aktarmalı tüm ulaşım araçları-seferleri konusunda uzman olan bu siteye mutlaka bakmanızı öneririm : rome2rio 

⇒⇒ Bu site Avrupa’da Uçak, Tren ve Otobüs seferlerini bir arada bulmanız konusunda oldukça iyi bir performans gösteriyor. Sadece gideceğiniz yönleri yazmanız yeterli : tr.omio.com

⇒⇒ Ayrıca İtalya ve Avrupadaki Tren ve Otobüs seferleri için size hem ücret, hem de saat konusunda çok alternatif sunacaktır : thetrainline


Napoli’ye Ulaşımınız içinde Tren veya Otobüs yolculuğu olacaksa bu konuda da kısa notlarımı paylaşıyorum.

İtalya’da tren ile ulaşım, çok kolay ve diğer Avrupa ülkelerine göre biraz daha ekonomiktir.. Önceden bilet alırsanız veya kampanyaları yakalarsanız daha da uygun seyahat edebilirsiniz. Trenord ve Italotreno gibi firmalar, güney İtalya’da Ferrovie Appulo Lucane gibi özel demiryolları olsa da İtalya’nın en büyük demiryolu firması Trenitalia’dır. Trenitalia size hem hız, hem fiyat olarak farklı tren seçenekleri sunmakta, alternatifleri çoğaltmaktadır. Tren saatlerine göre bile fiyatların değiştiğini söylemeliyim.

Bilet aramak için, yukarıda linklerini verdiğim “bilet sorgulama” sitelerini kullanabilir, biletleri satın alabilirsiniz. Yada Trenitalia’nın kendi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz : https://www.trenitalia.com/
Trenitalia’nın Cep telefonları için güzel bir uygulaması bulunmaktadır.

İtalya’da 50 civarında otobüs firması şehirlerin arasında hizmet vermektedir. Bu sayede ülkenin her noktasına ekonomik olarak, rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hangi şehirler arasında, hangi saatlerde otobüs seferi olduğunu ve ücretlerini öğrenmek için “bilet sorgulama” sitelerine bakabilirsiniz.

Önerebileceğim “bilet sorgulama” siteleri : checkmybus, busradar, buscenter, tr.omio.com, thetrainline v.b.

Napoli’ye çoğunlukla Flixbus ve Marinobus firmalarının seferleri bulunmaktadır. Bu firmaların kendi internet sitelerinden de bilet alabilirsiniz. Napoli’ye vardıktan sonra yakın kasabalara, banliyölere, vezüv, sorrento ve pompeii’ye de otobüslerle gidebilirsiniz. Yazımın devamında bu ayrıntıları da bulabilirsiniz.

GEZveGEZ Notu : Roma havaalanlarından Napoli’ye direkt otobüs seferi bulunmaktadır. Gitmeden önce mutlaka araştırın.

Napoli’ye feribotlar ile ulaşabilirsiniz.. İtalya’nın Katanya, Palermo, Trapani, Livorno, Cagliari , Aeolian Adaları gibi şehirlerinden  düzenli-karşılıklı feribot seferleri bulunmaktadır.. Ayrıca belli dönemlerde Fransa’nın Corsika adasından ve Tunus’dan da seferler yapılmaktadır.
Daha fazla bilgi için aşağıda verdiğim internet sitesini inceleyebilirsiniz : ferries, gnv.it, directferries

GEZveGEZ Notu : Napoli’den Sicilya’nın bir çok şehrine her gün feribot bulunmaktadır. Yolculuk 7-8 saat sürdüğü için gece yapacağınız feribot yolculuklarında gün kaybınız olmaz !!!

bla..bla

Leave a Reply